منم عینکی شدم =((((

به نام خدا

سلام

من عینکی شدم اونم از نوع آستیگمات وایییییییییییی امروز وقت چشم پزشکی داشتم دکتر هم این قدر پیر بود که کلی طول کشید تا نوبتم بشه چشم راستم که 5/0 آستیگمات و 25/0 دوربینم ضعیف بود و چشم چپم هم 75/0آستیگمات!

شنبه هم عینکم آماده میشه هم فتوکرومیک و هم آنتی رفلکس هست

اصلا وقتی دکتر گفت آستیگمات شوکه شدم متاسفانه چون آستیگمات ارثیه این ارث به منم رسیده از هر دوطرف هم خانواده مامان و هم بابا  ولی خواهری فقط دوربینش ضعیف شده

اگر شما چشمتون مثله آستیگماته حتما بخونید!

 

 

چشم‌تان دچار آستیگماتیسم است؟

 

آستیگماتیسم یکی از عیوب انکساری چشم می باشد که طی آن، انحنای طبیعی قرنیه از بین می رود و قرنیه در یک قسمت دارای انحنای بیشتر و در قسمت دیگر، دارای انحنای کمتری می شود. در نتیجه نور پس از برخورد با اشیاء و عبور از سطح ناصاف قرنیه، نمی تواند بر روی شبکیه تصویر واضحی ایجاد کند و در نهایت تصویر ایجادشده، حالت کج و غیرطبیعی دارد و فرد در هر فاصله ای از اشیاء، احساس تاری دید می کند.

 

آستیگماتیسم

 

برای درمان آستیگماتیسم، روش های جراحی، استفاده از عینک و لنزهای تماسی پیشنهاد می شود.

 

در صورت عدم درمان آستیگماتیسم، مشکلات متعددی برای فرد ایجاد می شود، مانند خستگی چشم، سردرد های مداوم و تاری دید.

 

کاهش مشکلات ناشی از آستیگماتیسم

1- قبل از اقدام برای خرید لنزهای مخصوص آستیگماتیسم، با چشم‌پزشک مشورت لازم را به عمل آورید تا او بهترین لنز را برای کاهش آستیگماتیسم چشم شما، معرفی کند.

 

2- چشم پزشکان به کسانی که دچار آستیگماتیسم هستند، توصیه می کنند تا معاینات سالیانه چشم را انجام دهند و حداقل سالی یک بار معاینه شوند. معاینات سالیانه این امکان را به افراد می دهد تا در صورت بروز مشکلی در چشم، متوجه آن شوند و نسبت به درمان آن اقدام کنند.

 

3- در صورتی که آستیگماتیسم دارید و برای درمان آن از لنزهای تماسی استفاده می کنید، حتما دستورالعمل های لازم را برای تمیز نگه داشتن و نگهداری صحیح از لنزها رعایت کنید و بیش از حد مجاز از لنز استفاده نکنید. در هوای آلوده کمتر از لنز استفاده کنید، زیرا لنز، آلودگی های هوا را جذب می کند و بیماری ها و ناراحتی های چشمی را به وجود می آورد.

 

4- در صورتی که تمایل دارید و پزشکتان اجازه می دهد، می توانید عمل لیزیک چشم را برای بهبود آستیگماتیسم انجام دهید. در مورد موفقیت عمل لیزیک، از پزشکتان اطلاعات لازم را بپرسید.

در صورتی که از لنزهای تماسی استفاده می کنید حتما به تاریخ انقضای آن توجه کنید. ممکن است سردردهای دائمی شما به دلیل فاسد شدن لنزهایتان باشد

 

5- افرادی که مشکل آستیگماتیسم دارند باید از فشار زیاد بر روی چشم خود خودداری کنند. استفاده طولانی‌مدت و بدون استراحت از کامپیوتر، نگاه کردن مداوم به تلویزیون و  مطالعه طولانی مدت کتاب می توانند باعث فشار به چشم شوند.

 

 

لذا حتما پس از مدتی کار یا مطالعه، به چشم های خود استراحت دهید تا از خستگی زودهنگام آنها جلوگیری کنید .برای استراحت دادن به چشم ها می توانید مدتی به نقطه ای دور نگاه کنید یا چشم های خود را ببندید.

 

6- هرگز در اتاقی با نور کم مطالعه نکنید. در صورتی که موقع مطالعه کردن، درد چشم را احساس کردید، 10 تا 15 دقیقه به چشمان خود استراحت دهید.

 

7- در صورتی که سردردهای دائمی دارید که تنها با خوردن داروی مسکن و آرام بخش بهبود می یابد، حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید تا علت اصلی را تشخیص دهد و نسبت به درمان آن اقدام کند.

 

8- در صورتی که از لنزهای تماسی استفاده می کنید حتما به تاریخ انقضای آن توجه کنید. ممکن است سردردهای دائمی شما به دلیل فاسد شدن لنزهایتان باشد. در این صورت هر چه زودتر نسبت به تعویض لنزهای تاریخ مصرف گذشته، اقدام کنید.

 

زهره لطیفی

بخش سلامت تبیان

منبع سایت تبیان

 

 آستیگماتیسم چیست؟
ترجمه زهرا عباس پور تمیجانى:آستیگماتیسم یک نقص خفیف و به راحتى قابل درمان انحناى چشم شماست. این عارضه باعث تارى دید مى شود.آستیگماتیسم هنگامى به وجود مى آید که لایه خارجى و شفاف جلوى چشم یعنى قرنیه و یا عدسى چشم که درون چشم قرار دارد، انحنایش در یک جهت کمى متفاوت از انحنایش در جهت دیگر است. به این ترتیب سطح قرنیه یا عدسى در بعضى نواحى مسطح تر یا منحنى تر از نواحى دیگر است. هنگامى که قرنیه داراى اعوجاج باشد شما مبتلا به آستیگماتیسم قرنیه اى هستید.

هنگامى که عدسى داراى اعوجاج باشد آستیگماتیسم عدسى دارید. هر دو نوع آستیگماتیسم، تارى دید ایجاد مى کند. اغلب موارد آستیگماتیسم ناشى از نایکنواختى انحناى قرنیه است.در آستیگماتیسم تارى دید هم در فاصله نزدیک و هم در فاصله دور وجود دارد. آستیگماتیسم معمولاً از هنگام تولد وجود دارد و ممکن است با دوربینى یا نزدیک بینى ترکیب شود. معمولاً این عارضه ثابت مى ماند و در طول زمان بهتر یا بدتر نمى شود.بسیارى از افرادى که داراى مقدار اندکى آستیگماتیسم هستند این مقدار آن قدر زیاد نیست که نیاز به عمل تصحیحى داشته باشید.

• علائم و نشانه ها

علائم و نشانه هاى آستیگماتیسم شامل موارد زیر است: ۱ _ اعوجاج در بخش هایى از میدان بینایى ۲ _ تارى خطوط عمودى، افقى یا مایل

• علل

در چشم شما دو بخش وجود دارد که مسئول متمرکز کردن تصاویر هستند: قرنیه و عدسى. در چشم طبیعى این عناصر کانونى کننده انحنایى یکدست مانند سطح یک توپ لاستیکى دارند. قرنیه و عدسى با داشتن چنین سطح منحنى همه شعاع هاى نور وارد شده به چشم را به یک میزان خم مى کنند (مى شکنند) و یک تصویر متمرکز واضح بر روى پرده حساس پشت چشم یعنى شبکیه ایجاد مى کنند.اما اگر انحناى قرنیه یا عدسى یکدست نباشد، شعاع هاى نور به طور یکسان نمى شکنند، در این حالت شما دچار خطاى انکسار نور هستید. آستیگماتیسم یکى از اشکال مختلف خطاهاى انکسار نور در چشم است. در آستیگماتیسم، قرنیه یا عدسى در یک جهت انحناى بیشترى از جهت دیگر دارد.

آستیگماتیسم تصحیح نشده باعث تارى دید مى شود. در این حالت تارى دید در یک جهت _ افقى، عمودى یا مایل _ بیش از جهت دیگر وجود دارد. آستیگماتیسم ممکن است در ترکیب با سایر خطاهاى انکسارى مثل نزدیک بینى یا دوربینى رخ دهد: در نزدیک بینى (میوپى) انحناى قرنیه بیشتر از حد عادى است یا کره چشم درازاى بیش از حد طبیعى دارد. در نتیجه شعاع هاى نور به جاى آنکه دقیقاً روى شبکیه متمرکز شوند در جلوى شبکیه به هم مى رسند و اشیاى دور تصویرى مبهم خواهند داشت.

در دوربینى (هیپروپى) انحناى قرنیه کمتر از حد عادى است یا کره چشم طول کمتر از حد طبیعى دارد در نتیجه حالت عکس نزدیک بینى رخ مى دهد. نور در پشت چشم متمرکز مى شود و تصویر اشیاى نزدیک تار مى شود اما دید دور عادى باقى مى ماند.

در اغلب موارد آستیگماتیسم از هنگام تولد وجود دارد. ممکن است آستیگماتیسم در نتیجه وارد شدن آسیب به چشم بیمار یا جراحى رخ دهد. آستیگماتیسم با مطالعه در نور کم یا تماشاى تلویزیون از فاصله نزدیک بهتر یا بدتر نمى شود.

• چه هنگامى باید به چشم پزشک مراجعه کرد

اگر درجه آستیگماتیسم چشم شما آن قدر باشد که در کارى که مى خواهید انجام دهید اختلال ایجاد کند یا اگر کیفیت بینایى تان مانع رضایت شما از نحوه فعالیت هایتان است، به چشم پزشک مراجعه کنید. چشم پزشک درجه آستیگماتیسم شما را تعیین مى کند و در مورد اینکه چه روشى را براى تصحیح بینایى تان انتخاب کنید به شما مشاوره خواهد داد.تغییر درجه آستیگماتیسم چشم در طول زندگى اگر اصولاً رخ دهد، بسیار تدریجى و کند است. انجام معاینات منظم چشم، راه مناسبى براى شناسایى تغییرات حدت بینایى است تا در صورت لزوم عینک یا لنز تماسى براى شما تجویز شود یا شماره آنها تصحیح شود.یک فرد بزرگسال سالم باید تا ۵۰ سالگى هر سه تا پنج سال یک بار معاینه چشم انجام دهد. پس از ۵۰ سالگى باید فواصل معاینات کمتر شود. اگر دچار مشکلات انکسارى مانند آستیگماتیسم هستید هر دو سال یک بار به هر تعدادى که چشم پزشکتان توصیه مى کند، به او مراجعه کنید.

• تشخیص بیمارى

چشم پزشک شما ممکن است از ابزارهایى که در زیر مى آید براى معاینه چشم شما استفاده کند.

•قرنیه سنج (Keratometer) چشم پزشک در قرنیه سنجى با استفاده از دستگاهى به نام قرنیه سنج یا کراتومتر میزان و جهت گیرى آستیگماتیسم قرنیه اى را با اندازه گیرى میزان نور منعکس شده از سطح قرنیه مشخص مى کند.

•کراتوسکوپ و ویدئوکراتوسکوپ این ابزارها براى تشخیص و تعیین مقدار انحناى سطح قرنیه در صورت وجود آستیگماتیسم مورد استفاده قرار مى گیرند. کراتوسکوپ حلقه هاى نورانى را روى قرنیه مى افکند. سپس انعکاس این حلقه هاى نورانى روى قرنیه از طریق کراتوسکوپ مورد مشاهده قرار مى گیرد و برحسب شکل و فواصل این حلقه ها مى توان میزان آستیگماتیسم قرنیه را محاسبه کرد. با اتصال کراتوسکوپ به یک دوربین ویدئویى، ویدئوکراتوسکوپ ساخته شده است، که با آن مى توان تصویر قرنیه را روى یک صفحه تلویزیونى دید. ویدئوکراتوسکوپ رایج ترین وسیله مورد استفاده براى تعیین مقدار انحناى سطح قرنیه در آزمونى است که مکان نگارى (توپوگرافى) قرنیه نامیده مى شود.

• درمان

هدف درمان آستیگماتیسم تصحیح انحناى نایکنواخت قرنیه است که باعث تارى دید مى شود. درمان شامل تجویز عدسى هاى تصحیح کننده به صورت عینک یا لنز تماسى یا انجام جراحى تصحیحى مى شود.

۱ _ اصلاح دید با تجویز عدسى تصحیح کننده

استفاده از عدسى هاى تصحیح کننده اثر ناشى از انحناى نایکنواخت قرنیه را برطرف مى کند. عدسى تصحیح کننده ممکن است به صورت لنز تماسى یا عینک باشد.

• لنزهاى تماسى: لنزهاى تماسى هر دو آستیگماتیسم هاى قرنیه و عدسى چشم را تصحیح مى کنند. انواع مختلفى از لنزهاى تماسى در دسترس است: لنزهاى سخت، لنزهاى نرم، لنزهاى یک بارمصرف، لنزهاى با کاربرد طولانى مدت، لنزهاى دوکانونى، لنزهاى سخت نفوذپذیر نسبت به اکسیژن و.... با چشم پزشکتان در مورد اینکه کدامیک از این انواع مختلف لنز براى شما مناسب تر است، مشاوره کنید. یک شیوه دیگر استفاده از لنز تماسى براى تصحیح آستیگماتیسم روش ارتوکراتولوژى یا Ortho-K است. در این روش شما چندین ساعت در روز لنز تماسى سخت به چشم مى گذارید تا انحناى قرنیه تان تصحیح شود. در روزهاى بعد سپس تعداد ساعات استفاده از لنز تماسى کاهش مى یابد و در حدى که شکل جدید قرنیه حفظ شود، انجام مى شود. البته اگر مدتى استفاده از این روش را قطع کنید، قرنیه چشم دوباره به شکل اولش بازمى گردد.

• عینک: در مواردى که به دلایل مختلف استفاده از لنز تماسى از جمله ترجیح بیمار امکانپذیر نیست، انواع مختلف عینک مى تواند جانشین مناسبى براى لنز تماسى باشد.

۲ - جراحى براى تصحیح عیوب انکسارى

در روش جراحى به شکل دهى مجدد به سطح قرنیه، آستیگماتیسم تصحیح مى شود. دو روش عمده جراحى براى تصحیح عیوب انکسارى وجود دارد:

•روش جراحى لیزیک LASIK)): در روش لیزیک (مخفف کلمه Laser-assisted insitu Keratomileusis) چشم پزشک با وسیله اى به نام »میکروکراتوم» برشى باریک و حلقوى روى قرنیه ایجاد مى کند. سپس جراح لایه بریده شده را بلند مى کند و با استفاده از «لیزر اکسایمر» قرنیه را در زیر این لایه براى تصحیح عیب انکسارى تراش مى دهد.سپس لایه برداشته شده به جاى اصلى خود بازگردانده مى شود بدون آنکه نیازى به بخیه زدن وجود داشته باشد. لیزر اکسایمر برخلاف سایر انواع لیزر حرارت ایجاد نمى کند.این روش معمولاً بدون درد وناراحتى پس از عمل است و خطر ایجاد لک واسکار قرنیه پایین است.بررسى ها نشان داده اند در ۹۷ درصد موارد بیماران در اولین روز پس از عمل دید کامل را به دست مى آورند.

• روش برش قرنیه براى تصحیح انکسار نور :(PRK) جراح در روش (Photorefractive Keratectomy) در این روش لایه محافظتى بیرونى قرنیه را با استفاده از «لیزر اکسایمر» برمى دارد و سپس انحناى قرنیه را تغییر مى دهد.این عمل یک تا دو دقیقه طول مى کشد و در ضمن آن چشم با قطره بیحس کننده بیحس مى شود وبا یک بالاکشنده پلک چشم باز نگه داشته مى شود.

پس از عمل یک لنز تماسى براى بانداژ روى چشم قرار مى گیرد.ممکن است ناراحتى مختصرى در یکى دو روز بعد از عمل وجود داشته باشد تا لایه بیرونى قرنیه ترمیم شود.روش هاى LASIK و PRK براى تصحیح میزان کم تا متوسط آستیگماتیسم در افرادى که دچار نزدیک بینى هم هستند، مناسب هستند.نتایج عمل در افرادى که علاوه بر آستیگماتیسم دچار دوربینى هم هستند، آن قدرها خوب نیست.

روش هاى LASIK و PRK جایگزین روش «برش شعاعى قرنیه» (radial keratomy) شده اند که براى اولین بار در دهه ۱۹۷۰ میلادى ابداع شد. روش «برش شعاعى قرنیه» در سال هاى دهه ۱۹۸۰ جذابیت خود را از دست داد، چرا که برخى از افرادى که تحت این عمل جراحى قرار مى گرفتند پس از جراحى و کسب نتایج خوب ابتدایى، بعدها دچار نزدیک بینى پیشرونده مى شدند. در روش برش شعاعى قرنیه، برش هاى متعددى به طور شعاعى، مانند پره هاى چرخ، روى قرنیه داده مى شود تا انحناى قرنیه کاهش یابد. در روش لیزیک ممکن است در برش لایه یا قرار دادن دوباره آن پس از جراحى مشکل به وجود آید.

این عارضه ممکن است در ۱ تا ۲ درصد موارد رخ دهد. همچنین در برخى افراد شکل چشم به نحوى است که براى انجام عمل لیزیک مناسب نیست. در روش PRK لایه سطحى سلول هاى قرنیه پیش از عمل برداشته مى شود حدود ۴ روز طول مى کشد تا این لایه مجدداً رشد کند. در این مدت یک بانداژ روى چشم قرار داده مى شود که ممکن است ناراحت کننده باشد و واضح شدن دید هم با تاخیر صورت مى گیرد. معمولاً در این روش هر چشم جداگانه با فاصله چند هفته مورد عمل قرار مى گیرد. بهبودى کامل ممکن است ۳ تا ۴ ماه طول بکشد. در مقابل در روش لیزیک معمولاً هر دو چشم در یک زمان عمل مى شوند و واضح شدن یک دید ممکن است در یک روز به دست آید.
منبع لینک زیر :

اینجا کلیک کنید

ویتامین های مفید برای درمان آستیگماتیسم
اگرچه درمان قطعی برای این اختلال چشمی وجود ندارد اما بدون استفاده از لنز یا عینک، می توان بینایی را تقویت کرد تا بهتر دید. اما چگونه؟ با مصرف ویتامین ها، مواد مغذی خوب و انجام ورزش های مفید برای چشم این امر محقق می شود. یکی از ویتامین هایی که برای تقویت بینایی بسیار مفید است، ویتامین A می باشد. منبع طبیعی آن نیز سبزی هایی مانند اسفناج، هویج و کدو زمستانی است. یک برنامه غذایی غنی از این سبزی ها، نیاز طبیعی بدن به ویتامین A را تأمین می کند. اما اگر از این ویتامین برای بهبود آستیگماتیسم استفاده می کنید لازم است وعده بیشتری از سبزیجات مصرف کنید. هم چنین می توانید با مشورت پزشک از مکمل هم استفاده کنید. ویتامین های B نیز برای رفع آستیگماتیسم مفید هستند؛ گوشت، ماهی سالمون، گوشت طیور، تخم مرغ، لبنیات، آواکادو و... منبع عالی این ویتامین ها به حساب می آیند. این مواد غذایی علاوه بر ویتامین B، سرشار از پروتئین نیز هستند.

ویتامین C، ویتامین مفید دیگری برای درمان آستیگماتیسم است و در پرتقال، سبزی های سبز تیره، فلفل، توت فرنگی و... یافت می شود. علاوه بر آن، روی، منیزیم و کلسیم نیز برای تقویت دید چشم مفید هستند. روی در گوشت طیور و لوبیا، منیزیم در تخمه کدو، دانه سویا و تخمه آفتاب گردان و کلسیم در ماست، پنیر، شیر، لوبیا چشم بلبلی و... یافت می شود.


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : روزنامه خراسان

/ 6 نظر / 117 بازدید
صبا

سخت است حرفت را نفهمند، سخت تر این است که حرفت را اشتباهی بفهمند، حالا میفهمم، که خدا چه زجری میکشد وقتی این همه آدم حرفش را که نفهمیده اند هیچ، اشتباهی هم فهمیده اند. "دکتر علی شریعتی"

صبا

تمام تاریکی‌های دنیا نمی‌توانند بر روشنایی یک شمع فائق بیایند . . . سلام اگه دوسداری به کلبه درویشی منم سربزن ممنون میشم[نیشخند]

هدی

نگران نباش بعد عمل میکنیم![خنده][قلب]

الناز

ممنون از اطلاعات مفیدتون منم آستیگماتم و متاسفانه کارم فقط با کامپیوتره ، صبح تا شب حدود10 ساعت مدام